Tecno Camon 30 Pro Price in Pakistan
Tecno Camon 30 Pro
Rs. 93,399
OutOfStock
Tecno Camon 30 Pro Price & Specifications
| Release Date | 23-04-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 164 x 74.53 x 7.68mm |
| Phone Weight | N/A |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 |
| Phone Type | AMOLED 144Hz |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 5000mAh |
| Front Camera | 50MP AF |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50MP + 50MP + 2MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | MediaTek Dimensity 8200 |
| GPU | Octa-core |
tecno camon 30 pro price in Pakistan is 93,399 PKR. tecno camon 30 pro is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. tecno camon 30 pro launched with impressive color options iceland_basaltic_dark,alps_snowy_silver,design_edition. tecno camon 30 pro phone is lightweight, which is suitable for those who carry it in hand for a long time. tecno camon 30 pro is set up with a 50MP + 50MP + 2MP back camera and 50MP AF selfie camera. The processor MediaTek Dimensity 8200 and Octa-core ensure the smooth performance of tecno camon 30 pro. The Display of tecno camon 30 pro supports Resolution up to 1080 x 2436 and the screen Size is 6.78 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 Inches. Mobile battery capacity is 5000mAh. This Tecno mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and tecno camon 30 pro price.
Read More +Tecno Latest Mobiles
Tecno Upcoming Mobiles
Tecno Camon 30 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 93,399 |
| Release Date: | April 23, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Tecno Camon 30 Pro Price and Specs
| Tecno Camon 30 Pro 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 93,399 |